Grootscheepse renovatie van de Marktpleinkerk, het oudste gebouw van Winschoten, is begonnen

De grote renovatie van de Marktpleinkerk in Winschoten is begonnen. Dominee Bert van der Woude hoopt dat hij voor Pasen is afgerond.

Wie de 750 jaar oude Marktpleinkerk in het hart van Winschoten deze dagen binnenstapt, stuit op een wonderlijk tafereel: alle kerkstoelen zijn verdwenen, over de vloer loopt een goot, op de vloer ligt bouwmateriaal en in de muur van de keuken is een gat gebroken.

Het zijn allemaal tekenen dat de grootscheepse renovatie van de kerk, het oudste gebouw van Winschoten, is begonnen. ,,Eindelijk maar toch’’, verzucht dominee Bert van der Woude. ,,Eerst moest het renovatieplan worden aangepast omdat het anders te duur werd. Daarna zorgde de coronacrisis voor vertraging. Maar nu dan krijgt onze kerk de grote opknapbeurt die we al lang voor ogen hadden.’’

Stenen vloer veroorzaakte steeds meer problemen

Van der Woude is dominee van de Protestantse Gemeente Winschoten, de eigenaar van het monumentale godshuis. Al jaren staat hij er op de kansel en in die tijd zag hij de stenen vloer steeds meer problemen veroorzaken. ,,Hij werd steeds viezer en voor mensen met bijvoorbeeld een rollator minder begaanbaar. Daarom wordt hij nu gereinigd en effener gemaakt waardoor hij geen brokken meer kan veroorzaken. De goot in de vloer is voor nieuwe bekabeling, voor de elektriciteit. Als de vloer weer in orde is, komen er andere, nieuwere stoelen op te staan. Die hebben we inmiddels aangeschaft.’’

Onderdeel van de renovatie is ook dat Van der Woude een nieuwe plek krijgt van waar hij voorgaat in de diensten. ,,Op een nieuw podium. De huidige kansel blijft wel, dat willen onze leden ook graag. En wat er tenslotte ook gebeurt, is dat de keuken - nu nog heel klein - wordt aangepast.’’

De dominee doet zijn verhaal in het midden van die nu zo lege kerk en wijst naar de plek waar normaal het monumentale orgel in al zijn glorie zich laat zien. Nu is dat ingepakt. ,,Vanwege het stof dat de bouwvakkers hier produceren. We hopen dat zij in maart hun klus hier geklaard hebben en dat we Pasen hier weer kunnen vieren. Tot dan hebben we onze diensten elders in Winschoten, in de Vennekerk.’’

Van der Woude kijkt al uit naar die eerste dienst in zijn ‘thuishaven’ en hoopt dat kort daarna ook de 750ste verjaardag van de kerk gevierd kan worden. ,,Dat hadden we eigenlijk dit jaar willen doen maar corona gooide roet in het eten. De crisis is ook aan onze gemeente niet voorbijgegaan. Hopelijk is hij in 2021 verleden tijd.’’